منتدى إقرأ الثقافي
المواد المنشورة هنا لا تعبر بالضرورة عن رأي القائمين عليها
غايتنا رضى الله سبحانه, و هدفنا تثقيف الأمة الإسلامية بكل العلوم

منتدى إقرأ الثقافي

منتدى ثقافي للكتب باللغات الكوردية, العربية, الفارسية

الرئيسيةالبوابةس .و .جبحـثالأعضاءالمجموعاتالتسجيلدخول

شاطر | 

داغستانی من - كتێبی دووه‌م - ڕه‌سووڵ هه‌مزه‌تۆڤ

استعرض الموضوع السابق استعرض الموضوع التالي اذهب الى الأسفل 
كاتب الموضوعرسالة
ابو علي الكردي
المدير

مُساهمةموضوع: داغستانی من - كتێبی دووه‌م - ڕه‌سووڵ هه‌مزه‌تۆڤ    الإثنين ديسمبر 25, 2017 10:23 pm

داغستانی من - كتێبی دووه‌م
نووسه‌ر: ڕه‌سووڵ هه‌مزه‌تۆڤ
عه‌زیز گه‌ردی له‌ ئینگلیزییه‌وه‌ كردوویه‌ به‌ كوردی
ساڵی چاپ 1985 به‌غدا

له‌م كتێبه‌دا, ڕه‌سوول هه‌مزه‌تۆف له‌ ژێر چه‌ند ناونیشانێكدا, كۆمه‌ڵێ بابه‌تی وروژاندووه‌, له‌وانه‌ش: “زمان, بابه‌ت, جۆر, شێواز, به‌هره‌, كار, ماڵ, مرۆڤ, گه‌ل, قسه‌, گۆرانی, كتێب”. ئه‌گه‌ر سه‌رنجی ئه‌م ناونیشانانه‌ بده‌ین, هه‌موویان ناونیشانی بابه‌تی تیۆریین و پێویستیان به‌ لێكدانه‌وه‌ی زانستیی و گه‌ڕان و سووڕانی ئه‌كادیمی هه‌یه‌, به‌ڵام هه‌مزه‌تۆف به‌ شێوازێكی بابه‌تی و تیۆری وشك و زمانێكی زانستی ئه‌بستراكت قسه‌یان له‌سه‌ر ناكات, به‌ جۆرێك لێیان نادوێ كه‌ ته‌نها پسپۆرانی بواره‌كان و خوێنه‌ری جیدی و ئه‌هلی نووسین لێی تێبگه‌ن, به‌ڵكو باسی هه‌ر یه‌كێك له‌م بابه‌تانه‌ به‌ شێوازێك ده‌كات, كه‌ خوێنه‌ری ئاسایی تێیان بگات و به‌ جوانی بۆی ڕوون بێته‌وه‌ كه‌ مه‌به‌ستی چییه‌, نموونه‌كان له‌ ژیانی خۆی و له‌ ژیانی خه‌ڵكی گونده‌كانی وڵاته‌كه‌ی و باوك و دایك و هاوڕێ و كه‌سه‌ به‌ناوبانگه‌كان و نه‌وه‌كانی پێش خۆی هه‌ڵده‌هێنجێ و بابه‌ته‌كان به‌ نموونه‌ی ساده‌ی ژیانی ڕۆژانه‌ و ئاسایی خه‌ڵك ڕوون ده‌كاته‌وه‌, هه‌مزه‌تۆف ئه‌م كاره‌ی به‌ بێ ئاگایی و به‌ نه‌شاره‌زایی له‌ ڕووی زانست و تیۆره‌وه‌ نه‌كردووه‌, به‌ڵكو به‌ مه‌به‌ست و بۆ تێگه‌یشتنی زیاتر وای كردووه‌, ئه‌و ده‌ڵێت: “ئه‌من به‌ پێی ئه‌و یاسا و ڕێسایانه‌ نانووسم كه‌ كتێبیان له‌سه‌ر ده‌نووسرێ, ئه‌من به‌ ویست و فه‌رمانی دڵی خۆم ده‌نووسم, به‌ڵام دڵ هیچ یاسا و ڕێسایه‌كی نییه‌, یان باشتر بڵێم دڵ یاسا و ڕێسای تایبه‌ت به‌ خۆی هه‌یه‌, كه‌ له‌گه‌ڵ هیچ یاسا و ڕێسایه‌كی دیكه‌ یه‌ك ناگرێته‌وه‌

نووسه‌ر: ڕه‌سوولی هه‌مزه‌تۆف (1923-2003) له‌ گوندی (تسادا)ی ناوچه‌ی (خونزاخ) له‌ وڵاتی داغستان له‌ دایكبووه‌, كوڕی شاعیری گه‌وره‌ی داغستانی (هه‌مزه‌تۆف تساداسا)یه‌ و خۆشی جگه‌ له‌ كتێبی به‌ناوبانگی (داغستانی من), چه‌ندین دیوانی شیعریی هه‌یه‌.

كتێبی دووه‌م

http://iqra.ahlamontada.com

داغستانی من - كتێبی دووه‌م - ڕه‌سووڵ هه‌مزه‌تۆڤ
استعرض الموضوع السابق استعرض الموضوع التالي الرجوع الى أعلى الصفحة 
صفحة 1 من اصل 1